N.T.F.C. Naruto RPG Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Turkish Naruto-based RPG forum

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Ders 1: RPG Nedir?

2 posters
YazarMesaj
Masamune
Yönetici
Yönetici

Ders 1: RPG Nedir? Empty
MesajKonu: Ders 1: RPG Nedir?   Ders 1: RPG Nedir? EmptyPerş. Ocak 24, 2013 11:39 am

RP Nedir?

RPG, "Role Play Game" (rol yapma oyunu) sözünün kısaltılmış halidir. Oyuncuların birer (veya daha fazla) karakter açıp, o karakterin rolüne bürünerek belirli bir hikaye çerçevesinde oynadıkları oyun çeşitleridir. Birçok çeşidi bulunan RPG türü oyunlar aslında hiç de yabancımız değildir. Knight Online, Silkroad Online, Metin2, World of Warcraft gibi tanınmış online oyunların hepsi birer RPG (MMORPG, Büyük kitleli rol yapma oyunu) oyunudur. O oyunlarda da kendimize birer karakter açar ve belirli bir hikaye çerçevesinde oynarız. Bizim forumumuz da belirli bir hikaye çerçevesinde oyun oynamak için açılmış bir RPG forumudur ve haliyle yazılım şeklindeki RPG oyunlarından farklıdır.

Forum Tabanlı RPG Nedir?

Forum Tabanlı RPG, Forumun oyunun geçeceği evren olduğu, oyuncuların da forum içindeki mesajlarıyla oyunu oynadığı RPG çeşididir. Mesajlarda oyuncular karakterlerinin yaptıklarını anlatırlar ve oyun bu şekilde ilerler.

Bir RPG Forumunda nasıl RP yapılır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başlıklar altına mesaj atarak. Yani oyunun her bölümü siz mesaj attıkça ilerleyecek. Tabii ki bunun da belirli bir düsturu vardır. Temel kurallar;

1)Karakterinizin yaptıklarını anlatırken özenli olmaya dikkat edin. Birkaç sözcükle geçiştirmek yerine betimlemelere biraz detay katın, karakterinizin o an içinde bulunduğu ruhsal durumu yansıtmaya çalışın. Örnek vermek gerekirse:

".... el mühürlerini yaptı, kuchiyose no jutsu diye bağırdı ve hayvanını çağırdı...."

Şeklinde yazmak yerine

"... Baş parmağını ağzına götürdü ve dişlerini sertçe parmağına geçirdi. Hissettiği ufak acıyı pek umursamadan hızlıca el mühürlerini yaptı -Domuz, Köpek, Kuş, Maymun, Koç- ve elini sertçe yere vurarak haykırdı; "Kuchiyose no Jutsu!". Yerde çağırma mührü belirdi ve ortalığı genişçe bir duman kaplamıştı ve dumanın içinde devasa bir kaplanın silueti görünüyordu..."

Şeklinde yazmayı tercih edin. Hem böyle daha detaylı bir anlatım elde etmiş olacak, hem de okuyucuların (aynı zamanda diğer oyuncuların) manzarayı kafalarında daha belirgin şekilde oluşmasını sağlayacaksınız.

2) Hikayeler -di'li geçmiş zaman kullanarak ve üçüncü kişinin gözünden yazılır, buna dikkat edin. Yani "Gittim, yaptım, geldim" şeklinde değil de "x gitti, x yaptı, x geldi" şeklinde bir anlatım olması gerek.

3)Türkçe'nin yazım kurallarına özen gösterin.

Bu dersimizde RP işini kaba taslak anlatmış olduk, umarım kafanızda az da olsa bir şeyler şekillenmiştir. İleride örneklerimiz de geldikçe daha iyi anlayacağınızı umuyorum. Anlamadığınız olursa bana veya diğer adminlere sormaktan çekinmeyin. Smile
http://ntfcrpg.bosforum.net
Waru

Waru

Ders 1: RPG Nedir? Empty
MesajKonu: Geri: Ders 1: RPG Nedir?   Ders 1: RPG Nedir? EmptyPerş. Ocak 24, 2013 11:46 pm

Bir Kaç Tüyo;

Öncelikle rp'lerinizde kesinlikle npc'leri, doğa olayları ya da karakterinizin dışındaki şeyleri yönetemezsiniz. (Free Rp'ler hariç) Örnek vermek gerekirse;

Bugün hava çok yağmurluydu evden dışarı çıktım akademi binasına gittim chuunin abiler benim yolumu kesti ve "nereye gidiyorsun küçük" dediler. Ben de hemen onlara bir rasengan fırlatıp akademiye girdim.

Yerine,

Canı çok sıkılıyordu, yapcak bir şeylere ihtiyacı vardı fakat böylesine sakin bir köyde kendine bir kaç uğraş bulmak bile büyük bir yetenek olmalıydı. Kirigakure'nin dar sokaklarında saatlerce volta attıktan sonra kafasında yanan ampül, kendisine eski günlerin anısına akademiye gitmesini söylemişti. Kapıya yaklaştı ve içeri girmeye çalıştı.

Daha iyi olur. Rp'lerimi nasıl uzatırım demeyin, 10 satır zaten normal sitelerde bile yok hepsi en az 15-20 ama üyelerimizin %90ı amatör olduğu için şimdilik bu limitten başlamaya karar verdik. 10 satırı dolduramıyorsanız betimleme yapın, hem fiziksel hem ruhsal.

Ders 1: RPG Nedir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Statlar ve RP Katsayısı Nedir, Ne işe Yarar?